Прилики и разлики
Въпреки, че симптомите и на грипа и на настинката са сходни и често се препокриват, трябва да се знае, че настинката и грипа са обаче СА ДВЕ РАЗЛИЧНИ СЪСТОЯНИЯ (заболявания) !
За да видите разликите - натиснете ТУК!
Настинка
Симптомите на настинката се развиват и проявяват постепенно (по-бавно) и са по-леки от тези при грипа. Характерни сиптоми са: - Температура до 38°С
- Хрема (течащ нос)
- Гърлобол
- Кашлица и кихане
- Отпадналост
- Главоболие и мускулни болки
- Плуващи
очи
Причинители на настинка са над 200 вида вируси, засягащи предимно дихателната система. Поради тази причина създаването на ваксина срещу настинката е много по-сложно отколкото създаването на ваксина срещу грипа.
Като типично вирусно заболяване и настинката се
подава трудно на лечение, при все че наличните
антивирусни средства и без това не са много. Като
изключим използването на
АРМАКС (който действа и на вирусите), останалите
противовирусни средства служат за т.н.
симптоматично
лечение, т.е. борба не с причинителя
а със симптомите. Най-често използваните такива
средства са:
- АНАЛГЕТИЦИ (обезболяващи). Аналгетиците обезболяват и обикновено притежават и антипиретични (понижаващи високата температура) свойства: Такива са аналгин, аспирин, ацетаминофен, ибупрофен и др.
- АНТИТУСИВA (противокашлечни средства). Антитусивните средства облекчават кашлицата като я потискат или като облекчават отхрачването при сухата кашлица.
- ЕКСПЕКТОРАНТИ (улесняващи откашлянето). Това са проти-вокашлечни средства, които втечняват образуващия се в белите дробове жилав секрет и с това спомагат под формата на храчки той да бъде изхвърлян (изплюван).
-
ДЕКОНГЕСТАНТИ (стягащи, подсушаващи
средства). Това са средства, които затягат
съдовете и потискат отделянето на носен секрет
(сополи) и по този начин подсушават течащия нос.
Симптомите на грипа се появяват внезапно и развиват много бързо (за часове а понякога и за минути) и са в по-тежка форма и сила отколкото при настинката. Характерните симптоми на грипа са:
- Температура над 38°С
- Запушен нос
- Гадене
- Потене и разтрисане
- Отпадналост
- Мускулни болки, особено в ръцете, краката и гърба
- Кашлица
- Главоболие
- Загуба на апетит
Известно е, че причинители на грипа са различни щамове (разновидности на един и същ вирус) на грипния вирус. Грипния вирус е силно изменчив (мутиращ) и поради тази причина се налага всяка година да се разработва нова ваксина, която се приготвя съобразно характеристиките на най-вирулентния (болестотворен) щам на вируса към момента. Всъщност така се получава, че всеки един щам на грипния вирус си е отделен инфекциозен причинител, поради което не може да се създаде ваксина, която да предпазва от всички щамове а предлаганите всяка година нови противогрипни ваксини предпазват само от един-два щама, за които е установено, че предизвикват най-тежките симптоми към момента.
И за грипния вирус е валидно правилото, че за него почти няма лечение (има някои средства изписвани от лекарите под формата на таблетки, сиропи или гранули, които се използват при грипна инфекция, но те са с недостатъчно ясно изразено и ефективно действие). Въпреки това, тези средства облекчават и ускоряват справянето на организма с инфекцията. Едно от малкото средства показали ефект в практиката е колоидното сребро АРМАКС, което освен при наличие на вече проявяващата се инфекция е особено ефективно като профилактично средство приемано през есенно-зимния период.
Използваните за симптоматично лечение средства са същите като използваните при настинката.
Кога задължително трябва да се обърнем към своя лекар?
Консултацията с лекар е задължителна, когато е налице един или повече от следните симптоми:
ПРИ ДЕЦАТА
- Висока температура (над 39°С) за повече от 3 дни
- Когато симптома не отслабва след повече от 10 дни
- Учестено, затруднено или свирещо дишане
- Посиняване на някои участъци на кожата
- Болки в ухото или изтичане на течност от ухото
- Поведенчески промени (трудно събуждане, лесна възбудимост, припадъци и др.)
- Грипна симптоматика, която временно се подобрява, но се възобновява с влошена кашлица и висока температура)
- Обостряне на сериозно хронично заболяване (диабет или сърдечно заболяване)
- Повръщане и коремни болки
ПРИ ВЪЗРАСТНИТЕ
- Висока температура (над 39°С) поддържана дълго време и придружена с отпадналост и болки
- Симптоми, които не показват признаци на отшумяване след повече от 10 дни или дори имат тенденция към утежняване
- Затруднено или неравномерно дишане
- Напрежение или болки в гърдите
- Слабост, граничеща с припадъка
- Обърканост и дезориентация
- Упорито и продължаващо повръщане
- Силни болки в лицевата част (особено синусите)
- Подути слюнчени жлези и лимфни възли по шията.
Как да се предпазим от настинка и грип?
Предпазването от тези две най-разпространени инфекциозни заболявания е трудно и несигурно. Добилите голяма популярност противогрипни ваксини имат редица недостатъци, които ограничават тяхната ефективност и приложение.
Спазването на личната хигиена, здравословното хранене и редовните физически упражнения подпомагат поддържането на добрата форма на организма, но в днешния забързан и стресов свят не винаги може да се постигне. Достатъчната и истинска почивка и сън са един от добрите начини за възстановяване на организма, борбата със стреса и поддържане на имунната система.
Може би едно от най-адекватните средства за предпазване както от настинки така и от грип е профилактичното приемане на АРМАКС през рисковия (за хващане на този вид заболявания) есенно-зимен сезон. Поради удивителната си безопасност и висока ефективност е удачно АРМАКС да започне да се приема през устата незабавно още при появата на първите, най-слаби признаци на настинка или грип, без да се чака те да се развият или проявят напълно. Това е особено валидно за децата, на които не може винаги и без консултация с лекар да се дават голям брой средства за борба с тези инфекции, още повече, че при децата нещата винаги се развиват по-бързо отколкото при възрастните. АРМАКС е единственото средство, което може да се използва едновременно за профилактика и лечение на настинката и грипа.